Blog Euro-wino

Wino i przepisy kulinarne to nasza pasja

Blog Euro-wino - Wino i przepisy kulinarne to nasza pasja

Gruzja – kraj winem płynący

kindzmarauliWino z Gruzji podbija serca i wypełnia kieliszki

Gruzińskie wina to specjał od wiek wieków i to dosłownie. Gruzja jest oficjalnie uważana za najstarszy na świecie kraj winiarski. Świadczą o tym odkrycia archeologów. Zwłaszcza okolice Szulaweri we wschodniej Gruzji obfitują w cenne znaleziska w tej kwestii. To tam właśnie wykopano najstarsze pozostałości wina w glinianych naczyniach. Szulaweri leży w znanym na cały świat regionie Kacheti, skąd pochodzą wyborne gatunkowo wina np. Saperawi, Kindzmarauli, Tsinandali. Warunki klimatyczno – glebowe do uprawy winorośli są tam wprost wymarzone. Nie wszyscy mają świadomość, iż uprawa winorośli i wytwarzanie wina rozpoczęło się na ziemiach południowego Kaukazu już 8 tysięcy lat temu.

Istnieją przypuszczenia, iż nie tylko winiarska technologia, ale także źródło słowa „wino” znajduje się na ziemiach gruzińskich. Bardzo znajomo brzmi słowo gruzińskie „ghwino”.

Dlaczego wina gruzińskie są tak wyjątkowe i takie dobre zarazem?

Odpowiedź jest jedna i prosta – bo są to wina endemiczne i ich smak zależy nie tylko od szczepu, ale właśnie od terroir, w którym powstają. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wybornością i niepowtarzalnością oraz brakiem możliwości podrobienia win gruzińskich jest zagadnienie szczepów z Gruzji. Są to szczepy występujące tylko i wyłącznie na terenie Gruzji, a tym samym nie można ich znaleźć nigdzie indziej na świecie. Ciekawostką jest fakt, że uprawa winorośli ma wielotysięczną historię, a metody produkcji najlepszych win nie zmieniły się od setek lat. To prawdziwy rarytas dla ludzi ceniących ekologiczne uprawy i najwyższą jakość. Niezwykła jest również relacja ceny do jakości, która potrafi wprawić w zdumienie jurorów na konkursach międzynarodowych. Wina gruzińskie od lat szczycą się najwyższymi ocenami, do tego stopnia, iż przewyższają jakością kosztujące nawet paręset złotych prestiżowe produkty z Francji, Włoch czy Hiszpanii.

Wina gruzińskie określane są mianem „złota z Gruzji”. Niemniej jednak wybierając wina z Gruzji należy kierować się rozwagą. Wina sprzedawane w marketach to najtańsze gatunki, które nie mogą niestety szczycić się najwyższymi ocenami. Są to wina produkowane „masowo”, byle jak najwięcej i jak najtaniej. Niestety był czas, że właśnie ta „masówka” psuła prestiż win gruzińskich.

Jednak kult wina w Gruzji i wrażenie, że jego mieszkańcy wręcz żyją dla wina nie pozwala zepsuć renomy wina gruzińskiego na świecie.

Gruzińskie szczepy – ilość powodująca zawrót głowy

Nieprawdopodobnym zdaje się fakt, że w całej Gruzji można naliczyć około 500 różnych miejscowych szczepów. Jednak pośród gruzińskich win w Europie najbardziej znane są 2 szczepy: Saperavi – czerwony oraz Rkatsiteli – biały. Słynne są takie wina wytrawne jak Mukuzani – czerwone, czy Tsinandali – białe, ale prawdziwe gruzińskie specjały to również Akhasheni, Kindzmarauli, czy znana na świecie Khvanchkara.

Warto wiedzieć, iż mimo faktu, że często wina z Gruzji kwalifikowane są jako wina półsłodkie, to w naszym pojęciu win półsłodkich mogą one odbiegać od naszych oczekiwań pod względem słodyczy tych win. To wina z naturalną, resztkową słodyczą, eleganckie, o mocnej strukturze tanin, a w Gruzji pite często do pikantnych potraw.

Gruzja – królowa toastów

Gruzini hołdują winu na wiele sposobów. Jako jeden z nielicznych narodów tak ogromnie przywiązują wagę do wygłaszania toastów, że stało się to prawdziwą sztuką. Posiłek, któremu towarzyszy wino, zawsze rozpoczyna się toastem z kielichem w ręku. W niektórych domach nadal pije się wino z rogów kozic górskich, co wprowadza turystów zawsze w olśnienie i zachwyt. Toasty wznoszone są z dużą częstotliwością, co kilka lub kilkanaście minut. Czasami zdarza się nawet, że toasty przeradzają się w wiersze, trwające kila dobrych chwil. Niektóre z toastów są naprawdę niesamowite np. „Wypijmy za drzewo, z którego powstanie nasza trumna – oby rosło jak najdłużej”.

Picie wina w takim towarzystwie, o takich walorach smakowych, otoczone kultem i wręcz miłością, ucztowanie z kulturą i przyjaźnią to niezapomniana uczta i biesiada. Warto przeżyć taką przygodę z winem, najlepiej w samej Gruzji, ale jeśli nie mamy takiej możliwości by udać się w fascynującą podróż do kolebki wina, to możemy nacieszyć się wspaniałymi trunkami z Gruzji w swoim domu. Warto!

Korek, a może nakrętka?

 

 

 

 

Kategoria: Ciekawostki